Αθλητισμόςνέαπρωτοσέλιδο Β

Χανιά | 1-0 την Καλαμάτα στα Περιβόλια

Σε ένα ματς όπου τα Χανιά επιβεβαίωσαν με σαφήνεια την αγωνιστική τους βελτίωση πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα και αυτή τη φορά απέναντι στην Καλαμάτα που θεωρείται μία από τις διεκδικήτριες ομάδες για άνοδο. Με πολύ καλή εμφάνιση και σωστό προσανατολισμό η ομάδα των Χανίων κέρδισε πέναλτι (31’) που μετέτρεψε σε γκολ ο Μάναλης για το 1-0. Ο ίδιος είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Η Χανιώτικη όμαδα διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα της μέχρι το τέλος, ντούμπλαρε τις νίκες της και σταθεροποίησε την καλή της ψυχολογία.

Φάσεις – γκολ

6’ Κεφαλιά του Μπακαγιόκο η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ
8’ Μαρκάρισμα του Μπακαγιόκο πάνω στον Κόλα, ο διαιτητής αφήνει το ματς παρά τις διαμαρτυρίες
9’ Σουτ του Καμαρά φεύγει άουτ
22’ Συνδυασμός Μπουτσάκη με Μάναλη και σουτ του πρώτου το οποίο μπλοκάρει ο Ταΐρης
24’ Από μπαλιά Καμαρά, ο Κόλα βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά ο Μάναλης σουτάρει από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα βρίσκει στον Μπακαγιόκο. Διαμαρτυρίες για χέρι…
30’ Εξαιρετική προσπάθεια του Ιμεραλιλάι που μπαίνει στην περιοχή και ανατρέπεται από τον Μπακαγιόκο, με τον Βάτσιο να καταλογίζει πέναλτι
31’ Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Γιώργος Μάναλης που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Καλαμάτας για το 1-0
40’ Ο Μάναλης θέλει να μπει στην περιοχή της Καλαμάτας, αλλά ο Κωνσταντινόπουλος τον σταματάει τη τελευταία στιγμή
42’ Συρτή σέντρα του Ελευθεριάδη από τα αριστερά, ο Μπουτσάκης δεν προλαβαίνει για λίγα εκατοστά την μπάλα
45+2’ Πολύ καλή προσπάθεια από τον Κόλα που βγάζει τον Μάναλη σε θέση βολής, αλλά το σουτ του σέντερ φορ της ομάδας μας τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη
47’ Διαγώνιο σουτ του Τάτου, ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει σταθερά
69’ Δυνατό σουτ του Τάτου, ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει σταθερά
90’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα (αποβολή) στον Αναστασόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπάτζιο.
90+5’ Κεφαλιά του Μπακαγιόκο έπειτα από κόρνερ η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Διαιτητής: Βάτσιος Αριστείδης (Δυτ.Αττικής)

Βοηθοί:  Πλάκας – Μανούρας (Δυτ. Αττικής) – 4ος διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου)

Χανιά (Σταύρος Λαμπράκης-Νίκος Μαναρώλης):Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά, Ναζίμ (85’ Γκανσιέρ), Μπουτσάκης (72’ Καρλίτος), Κόλα (72’ Πολίτης), Ελευθεριάδης (64’ Μπανγκουρά), Μάναλης

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος (82’ Κόκκορης), Loupano (56’ Αναστασόπουλος), Bakayoko,  Maninga (63’ Αρναρέλλης), Παπατόλιος, Brian Leonel (56’ Conseisao), Τάτος,  Βασιλόγιαννης (83’ Asigba), Ρόβας, Πασάς

*Πριν την έναρξη του αγώνα η ομάδα μας προσέφερε ανθοδέσμες στους Ανδρέα Βασιλόγιαννη και Αλέξανδρο Αρναρέλλη οι οποίοι κατά το παρελθόν είχαν φορέσει την φανέλα των Χανίων. Τις ανθοδέσμες προσέφεραν ο Γενικός Διευθυντής της ΠΑΕ  Γιώργος Τουλουπάκης και το μέλος της Διοίκησης, Λευτέρης Μπουζάκης.